2024-12-07

Nugaros skausmas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų tarp žmonių, praleidžiančių ilgą laiką sėdint prie darbo stalo ar kompiuterio. Iš tiesų, beveik kiekvienas biuro darbuotojas bent kartą gyvenime yra susidūręs su nugaros skausmais, o šie nepatogumai dažnai tampa lėtine problema, stipriai veikiančia ne tik darbingumą, bet ir gyvenimo kokybę.

Nors prevencija ir reguliari fizinė veikla gali padėti sumažinti nugaros skausmo riziką, ne visada įmanoma visiškai išvengti šių problemų. Tokiais atvejais gali prireikti papildomų priemonių skausmui mažinti. Čia gali praversti nereceptiniai vaistai nuo nugaros skausmo, kurie padeda greitai numalšinti skausmą ar kitus nemalonius pojūčius. Tačiau svarbu suprasti, kad vaistai turėtų būti naudojami tik kaip laikina priemonė, o dėmesys turi būti skiriamas darbo sąlygų gerinimui.

Nugaros skausmo priežastys darbo vietoje

Netinkama sėdėjimo poza. Dažnas ar ilgas sėdėjimas netinkamoje pozoje sukelia spaudimą apatinės nugaros dalies raumenims ir stuburui. Ilgainiui tai gali sukelti tiek ūmius, tiek lėtinius nugaros skausmus.

Netinkamai pritaikyta darbo vieta. Darbo vieta dažnai nebūna tinkamai pritaikyta individualiems darbuotojo poreikiams. Jei kėdės aukštis ar stalo padėtis nėra tinkami, darbuotojas greičiausiai sėdės netaisyklingai, o tai ilgainiui sukelia nugaros, o taip pat ir kaklo bei pečių skausmus.

Ilgas sėdėjimas ir fizinio aktyvumo trūkumas. Ilgą laiką sėdint, sumažėja kraujo apytaka apatinėje kūno dalyje, o tai daro neigiamą poveikį sąnariams ir nugaros raumenims. O žemas fizinis aktyvumas mažina raumenų jėgą, ypač nugaros ir pilvo srityse, dėl ko atsiranda dar didesnė apkrova stuburui.

Iš tiesų, netinkama sėdėjimo poza ar nepatogi darbo vieta ne tik padidina nugaros skausmo riziką, bet ir gali sukelti sąnarių skausmus bei uždegimus. Tokiais atvejais žmonės neretai griebiasi nereceptinių vaistų nuo sąnarių skausmo ir uždegimo, kad palengvintų nemalonius simptomus. Tačiau, norint užtikrinti ilgalaikę sveikatą ir išvengti skausmų bei kitų nemalonių pojūčių, svarbu susikurti patogią darbo vietą.

Kaip sukurti ergonomišką darbo vietą?

Ergonomiška darbo vieta yra esminis veiksnys, galintis padėti sumažinti nugaros skausmus. Kėdė turi būti tinkamo aukščio, kad jūsų pėdos būtų tvirtai padėtos ant grindų. Kėdės atlošas turi būti reguliuojamas ir palaikantis natūralų stuburo linkį. Sėdėkite taip, kad jūsų keliai būtų šiek tiek žemiau klubų lygio. Tuo tarpu stalas turi būti tinkamo aukščio, kad jūsų rankos būtų padėtos ant jo 90 laipsnių kampu ties alkūnėmis. Jei stalas per aukštas ar per žemas, gali padidėti įtampa nugaros ir pečių raumenims.

Monitorius turi būti tiesiai priešais jus, kad jūsų akys būtų maždaug monitoriaus viršutinės dalies lygyje. Tinkamai pastatytas monitorius mažina kaklo ir nugaros įtampą. Atstumas nuo ekrano turėtų būti apie 50-70 cm. Tinkamai įrengta darbo vieta leidžia išvengti nugaros skausmo ir kitų nemalonių simptomų. Bet vis dėlto, jei nugaros skausmas neapleidžia jūsų net ir dirbant ergonomiškoje darbo vietoje – vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tam tikrus tyrimus.

Fizinių pratimų svarba norint atsikratyti nugaros skausmo

Reguliarūs fiziniai pratimai yra viena iš efektyviausių priemonių nugaros skausmo prevencijai ir valdymui. Tinkami pratimai padeda stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, didina lankstumą bei gerina kraujo apytaką, mažindami įtampą ir nuovargį. Ilgą laiką sėdint svarbu bent kas valandą trumpam pakilti nuo darbo stalo ir atlikti keletą tempimo pratimų. Švelnus pečių, kaklo, nugaros ir klubų tempimas padės sumažinti įtampą.

Taip pat itin svarbūs ir pratimai nugaros ir pilvo raumenims stiprinti. Stipresni raumenys aplink stuburą padeda išlaikyti tinkamą laikyseną ir sumažina stuburo apkrovą. Tačiau jei pratimams trūksta laiko, galite bent kas kelias valandas atsikelti ir šiek tiek pasivaikščioti. Papildomi judesiai, tokie kaip laipiojimas laiptais ar trumpas pasivaikščiojimas, mažina raumenų įtampą ir padeda išlaikyti bendrą kūno aktyvumą.

Papildomos priemonės skausmui malšinti

Kartais, nepaisant visų prevencinių priemonių, nugaros skausmas vis tiek atsiranda, ypač jei darbo vietoje praleidžiate daug valandų. Tokiais atvejais papildomos priemonės gali padėti palengvinti skausmą ir sumažinti raumenų įtampą.

Šilti ar šalti kompresai. Šalti kompresai gali sumažinti uždegimą ir sumažinti skausmą probleminėje vietoje, ypač jei skausmas atsirado dėl staigaus raumenų spazmo ar sužeidimo. O tuo tarpu, šilti kompresai, gerina kraujotaką ir padeda atpalaiduoti raumenis, ypač jei skausmas yra lėtinis.

Masažas. Masažas yra puikus būdas atpalaiduoti raumenų įtampą ir pagerinti kraujotaką. Tačiau svarbu kreiptis į patyrusį masažistą, kuris pritaikys jums tinkamiausią masažo techniką. Tam tikri masažo tipai, kaip taškinis ar atpalaiduojantis nugaros masažas, gali padėti sumažinti įtampą ir skausmą.

Nereceptiniai vaistai nuo nugaros skausmo. Jei skausmas yra stiprus, tačiau užeinantis tik retkarčiais, nereceptiniai vaistai nuo nugaros skausmo gali būti veiksminga pagalbinė priemonė. Jie padeda sumažinti skausmą ir uždegimą ir leidžia grįžti prie kasdienės veiklos. Kita vertus, svarbu suprasti, kad vaistai tai tik laikina priemonė ir negalite jų vartoti ilgą laiką. Būtina pasitarti su gydytoju, jei skausmas nepraeina ilgesnį laikotarpį.

Kada kreiptis į gydytoją?

  • Nuolatinis ar didėjantis skausmas. Jei skausmas nepraeina per kelias savaites ar net sustiprėja, tai gali būti ženklas, kad problema yra rimtesnė. Tokiu atveju svarbu kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti tikslią skausmo priežastį.
  • Skausmą lydi kiti nemalonūs simptomai. Jei nugaros skausmas kartu sukelia kojų dilgčiojimą ar tirpimą, tai gali būti stuburo nervų spaudimo požymis. Tokiais atvejais būtina kuo greičiau kreiptis į specialistą, kad išvengti stipresnio nervų pažeidimo. O be to, jei nugaros skausmas yra lydimas karščiavimo, svorio netekimo, silpnumo ar kitų simptomų, tai gali rodyti uždegimą ar infekciją. Tokiais atvejais skubi gydytojo konsultacija yra būtina.
  • Skausmo nepavyksta numalšinti vaistais. Jei net stipriausi nereceptiniai vaistai nuo skausmo nesumažina skausmo arba vos tik pasibaigus jų poveikiui skausmas iš karto sugrįžta, tai gali būti ženklas, kad problema slypi giliau ir jums reikia specialisto konsultacijos.