2024-04-10

Sakartvelas visame pasaulyje garsėja savo gamtos lobiais. Vieni iš jų – urvai – paslaptingos ir nuostabaus grožio vietos po žeme. Sakartvele ištirta apie 1500 urvų. Daugumoje jų gausu požeminio vandens, upių, ežerų, stalaktitų ir stalagmitų. Kasmet daugybė turistų iš viso pasaulio keliauja pamatyti unikalius šios šalies urvus. Pažintinės kelionės Sakartvelo urvuose itin populiarios. 

Prometėjo urvas

Vienas iš populiariausių urvų Sakartvele yra Prometėjo urvas. Pažintinės kelionės į šį gamtos objektą itin laukiamos. Kasmet Prometėjo urvą aplanko daugiau nei 200 000 žmonių. Jis yra maždaug už keliasdešimt kilometrų nuo Kutaisio. Prometėjo urvas turi dvidešimt du įvairaus dydžio urvus, iš kurių šeši yra atviri turistams. Lankytojams apžiūrėti pritaikyta tam tikra dalis. Pėsčiųjų takas per urvus tęsiasi kiek mažiau nei 1,5 kilometro, o valties atkarpa siekia apie 380 metrų. Kelionė valtimi labai smagi. Mistišką atmosferą kuria speciali muzika, o maršrutą nušviečia paslaptingos šviesos, tai – bene įspūdingiausia šios pažintinės kelionės Sakartvele dalis.

Sataplia urvas

Vos septynių kilometrų nuo Kutaisio esantis gamtos rezervatas ir karstinių urvų kompleksas išgarsėjo, kai Kutaisio mokytojas ir gamtininkas Petre Chabukiani, ieškodamas pirmykščio žmogaus įrodymų, aptiko Satapliasaurus pėdsakus. Dėl jo atradimo 1935 m. čia buvo įkurtas Sataplia gamtos rezervatas. Pažintinės kelionės Sakartvele metu, lankytojai gali tikėtis ne tik pamatyti garsiuosius dinozaurų pėdsakus, bet ir paklaidžioti nuostabiame Kolchiano miške. Sataplia gamtos rezervate atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai. Jais pasigrožėti galima vaikščiojant pažintiniais pėsčiųjų takais. Sataplia gamtos rezervate yra parodų salė, kavinės, suvenyrų parduotuvės. Tai yra puiki vieta šeimos dienos išvykai.

Muradi urvas

Pažintinės kelionės į Skartvelą metu, būtina aplankyti Muradi urvą. Šis urvas – atsitiktinis atradimas. 2014 m. urvų tyrėjų ekspedicija susidūrė su 76 metų piemeniu, Muradu Tsnobiladze. Kalbėdami su piemeniu, jie sužinojo apie iki tol nežinomą urvą regione, kuris išsiskyrė iš kitų šio regiono urvų. Muradi urvas buvo pavadintas šio piemens vardu. Muradi urvas sudarytas iš dviejų dalių. Urve plyti gražūs stalaktitai, stalagmitai ir speleotemos; putojantys rutuliniai stalagmitai, kurių niekur kitur žemėje nėra. Maksimalus urvo lubų aukštis – 10–15 metrų, o bendras ilgis – apie 150 metrų.

Dzudzuanos urvas

Dzudzuana karstinis urvas yra Imeretijos regione. Jis yra 160 metrų gylio ir 175 metrų ilgio. Per urvą teka nedidelis upelis. Šis urvas tapo svarbus visame pasaulyje po to, kai mokslininkai ten atrado seniausią pasaulyje lino siūlą. Tyrimai patvirtino, kad Dzudzuanos urve rastas siūlas buvo 34 000 metų senumo. Remiantis tyrimais, senovės žmonės įdirbdavo linus, o paskui verpdavo siūlus. Pagal keleto daiktų pėdsakus, siūlai buvo ne tik verpti, bet ir nudažyti natūraliais dažais.

Sakartvelas – nuostabių kraštovaizdžių ir nuostabios gamtos šalis. Pažintinės kelionės Sakartvele (Gruzijoje) visokeriopai praturtina keliautojus. Šalies gamtos grožis nekelia abejonių, o unikalūs kraštovaizdžiai pritraukia turistus iš viso pasaulio.